Probavni trakt – čuvar zdravlja

Važnost probavnog trakta i njegove ulogu u održavanju zdravlja oduvijek su bili temelj ajurvedske medicine. Bez obzira o kojoj se bolesti ili poremećaju radi ajurvedski je pristup taj da probavni trakt mora biti što funkcionalniji prije nego što se započne s liječenjem bilo kojeg oboljenja. Štoviše, prema ayurvedi, početak bolesti uglavnom i počinje u probavnom traktu, a ovdje ćemo pokušati sagledati zašto je to tako. 

Probavni trakt je mjesto gdje se odvijajau procesi neophodni za održavanje i izgradnju tkiva i stanica te akumulaciju energije koju koristimo na dnevnoj osnovi. Bez pogonskog goriva za naše tijelo i gradivnih elementa koji su potrebni u kontinuiranom obnavljanju staničnog tkiva, nije moguće biti zdrav. 

Uloga probavnog sustava je također održavanje imunološke homeostaze koja nas štiti od štetnih mikroba i sadrži veliki broj obrambenih stanica koje štite tijelo od vanjskih faktora. S obzirom da je probavni trakt u kontinuiranom kontaktu s tvarima iz naše okoline poput virusa, bakterija, gljivica, parazita ili alergena, njegova uloga u održavanju zdravog imuniteta je presudna. Gotovo 70% ukupnog imunološkog sustava nalazi se u limfatičnom tkivu vezanom uz probavni trakt. 

Ovakva uloga probavnog trakta odavno je prepoznata u ayurvedi pa je stoga logična i pažnja koja mu se posvećuje u ajurvedskoj dijagnostici i liječenju. U ayurvedi je detaljno opisano kako funkcionira potpuno zdravi probavni trakt te se svakoj i najmanjoj promjeni u njegovom funkcioniranju posvećuje puna pažnja. Vrlo se često takve promjene ignoriraju i rješenje se traži u tvarima ili pripravcima koji olakšavaju probavne tegobe bez da riješavaju uzroke koji su do takvog promijenjenog stanja i doveli. Preciznom ajurvedskom dijagnostikom utvrđuje se kako je došlo do promjene u funkcioniranju probavnog trakta. Zatim se daju naputci za prehranu koji uključuju ne samo odabir odgovarajućih namirnica, već i njihovo kombiniranje kao i  učestalost obroka i druge navike vezanu uz hranu. Na taj se način postiže ponovna uspostava normalne funkcije probavnog trakta. Uz regulaciju prehrambenih navika bitni su i ajurvedski pripravci koji pomažu u uspostavljnju normalnih probavnih funkcija. Jednom kada se ta ravnoteža postigne potrebno je odrediti daljnje naputke za prehranu kako se isti ili slični problemi ne bi ponovo pojavili. 

Bitno je napomenuti da svaka promjena u funkciji probavnog trakta, a koja se nije korigirala, može dugoročno dovesti do promjene strukture na organima koji čine probavni trakt i rezultirati ozbiljnom dijagnozom. 

Znakovi koji govore da se u probavnom traktu nešto ne odvija kako treba:

  • težina u želucu nakon obroka
  • nadutost
  • pospanost i gubitak energije iza obroka
  • eruktacije (podrigivanje)
  • tefluks
  • pojačana peristaltika crijeva
  • osjećaj mučnine
  • bolovi i/ili grčevi u crijevima
  • kronični gubitak apetita ili neutaživi apetit
  • meredovita stolica ili preučestala stolica
  • stolica koja nije formirana ili tvrda stolica
  • stolica koja sadrži sluz, krv ili komadiće hrane

Ayurveda daje nekoliko osnovnih naputaka kako probavni trakt održavati zdravim:

  • prije unosa hrane trebate osjećati glad
  • povežite se s hranom 
  • nikada se nemojte prenajedati
  • jedite zdravu, prirodnu, raznovrsnu i cjelovitu hranu
  • dobro žvačite
  • uz obrok konzumirajte male gutljaje tople vode ili nekog biljnog čaja koji stimulira probavljanje hrane
  • nakon obroka nemojte niti leći niti se izlagati nekoj jačoj fizičkoj aktivnosti
  • pazite na ritam unosa obroka

Glad

Da bi se hrana dobro probavila nužno je da prije obroka osjećate glad odnosno da je želudac prazan i da osjećate potrebu za hranom. Ako nemate apetit uzmite neki ajurvedski ili kućni pripravak koji će potaknuti apetit.  Ako patite od kroničnog manjka apetita potražite pomoć.

Hrana je bitna

Nastojte raditi što manje stvari dok jedete. Uz obrok nemojte pregledavati mobitel, raditi ili čitati. Idealno biste trebali jesti u mirnom okruženju i obratiti pažnju na proces unosa hrane. Unos hrane trebao bi biti svjestan proces. Hrana koju uzimate gradi vaše tijelo pa je bitno obratiti više pažnje odgovara li vam. Primijetite okuse, mirise, temperaturu i teksturu hrane i uživajte u njoj. 

Količina hrane

Obrok bi trebao biti dovoljno velik da niste više gladni, no ne biste se trebali prejedati. Manja količina hrane puno se lakše probavlja i ne opterećuje vaš probavni sustav. Ako se nakon obroka osjećate teško ili pospano količina hrane koju ste unijeli bila je prevelika. Pravilo je da se maksimalno pola želuca ispuni krutom hranom, jedna četvrtina želuca tekućom hranom ili tekućinom, a minimalno jedna četvrtina mora ostati prazna. 

Jedite zdravo

Obrok bi se trebao sastojati od cjelovitih, prirodnih i svježe pripremljenih namirnica koje ne sadrže konzervanse, aditive, bojila i okuse. Izbjegavajte rafiniranu, konzeriviranu, staru, prekuhanu i podgrijavanu hranu. Što više namirnica koje konzumirate trebaju biti u svom izvornom obliku, a ne prerađene u druge proizvode. Nastojte konzumirati sve kategorije namirnica tako da obrok bude bogat proteinima, ugljikohidratima, vlaknima, vitaminima i drugim hranjivim tvarima. 

Želudac nema zube

Kako bi se hrana koju konzumirate što lakše probavila potrebno je dobro sažvakati svaki zalogaj. Nije dobro unositi u usta novu hranu dok prethodni zalogaj nije progutan. Na taj će način sva hrana biti jednake teksture kada dođe u vaš želudac na daljnju preradu. Probavni trakt počinje od ustiju gdje se već luče tvari potrebne za pravilnu razgradnju hrane tako da je proces žvakanja vrlo bitan. S druge strane, dobro prožvakana hrana bit će puno ukusnija jer žvakanjem dolazi do rastvaranja hrane na osnovne gradivne jedinice koje će oslobađati njen puni okus. 

Hrana i tekućina

Ako jedete suhu hranu, tj. ako se ne radi o juhi ili varivu, uz obrok konzumirajte male gutljaje tekućine. Najbolje je konzumirati neki topli napitak poput biljnog čaja koji stimulira normalno varenje hrane, a najjednostavniji napitak koji će djelovati poput nektara na vaš probavni trakt je topla prokuhana voda. Nakon obroka nemojte konzumirati tekućinu barem sat i pol. 

Nakon obroka

Nakon obroka nije dobro odmah leći, ali niti krenuti s nekom težom tjelesnom aktivnošću. Tijelu treba dati malo vremena da napravi prvi dio probavljanja hrane, pa kada se osjećaj u želucu smiri i nemate osjećaj hrane u želucu, može se krenuti s drugim aktivnostima. 

Broj obroka u danu

Ayurveda preporuča da se jede redovito. Potrebno je održavati ritam s obrocima tako da se dnevni unos hrane rasporedi kroz barem tri glavna obroka dnevno. Izuzetno je bitno pojesti kvalitetan doručak. Ručak treba biti glavni i najveći obrok u danu, a večera treba biti laganija. Ako je probavni trakt izuzetno osjetljiv potrebno je smanjiti količinu hrane u obrocima i jesti pet do šest puta dnevno. 

Zdravlje probavnog trakta je temelj zdravlja. Svaki zdravstveni problem, bez obzira radi li se o bolestima probavnog trakta ili drugim oboljenjima, zahtijeva da probavni trakt bude maksimalno funkcionalan. Svako oboljenje zahtijeva različitu prehranu i ne postoji način prehrane koji je dobar za sve, kao što i ne postoji jedan pristup u eliminaciji tog problema . Potrebno je utvrditi razloge zašto je do problema došlo te postaviti adekvatan protokol koji je potpuno individualiziran. Postoji cijeli niz ajurvedskih pripravaka koji se koriste kod poremećaja u funkcioniranju probavnog trakta, a koji se preporučuju ovisno od tegobe, konstitucije i svih drugih okolnosti koje se utvrde ajurvedskim pregledom. 

Da bi probavni trakt funkcionirao kako treba potrebno je da agni ili probavna vatra bude na optimumu. Zdrav agni jedan je glavnih preduvjeta da probavni trakt dobro obavlja svoje zadatke. Ukratko, zadatak agnija je da iz hrane koju smo pojeli razdvoji hranjive tvari koje trebamo apsorbirati i štetne tvari koje je potrebno izlučiti iz tijela. Agni je vrlo kompleksan pojam i odnosi se na cijeli niz procesa transformacije koji se događaju u cijelom tijelu i u svim tkivima. Konkretno u slučaju probavnog trakta govorimo o aspektu agnija koji se odnosi na hidrokloričnu kiselinu, enzime i druge tvari koji su potrebne za pravilnu preradu hrane. Danas je popularno unositi pripravke koji sadrže elemente koji su nužni za pravilno probavljanje hrane. U ayurvedi pristup je drugačiji te se organe probavnog trakta nastoji stimulirati da te tvari sami proizvedu.  

Ukoliko je agni slab i prerada hrane ne radi kako treba, nusprodukt takve probave bit će ama. Na sanskritu riječ ama znači „toksična tvar ili masa koja je nastala kao nusprodukt nepravilno probavljene i procesirane hrane“. Ta tvar ili ama uzrok je mnogih oboljenja i mora se eliminirati iz tijela.  Kada dođe do veće akumulacije ame u tijelu ona se počinje kretati i van probavnog trakta i nastanjivati u dijelovima tijela koji su slabiji. To su dijelovi tijela koji su ili nasljedno slabiji ili su prošli neku traumu. Na tim dijelovima se tada počinju pojavljivati smetnje koje, ako se ne tretiraju, dovode do nekog patološkog stanja. 

Kompleksnost i važnost svih funkcija koje se odvijaju u probavnom traktu nemoguće je dovoljno naglasiti, pa je stoga i ajurvedski pristup u održavanju zdravlja probavnog trakta kao i pomaganju kod njegovih tegoba od izuzetne važnosti. 

Praćenje rada probavnog trakta i detaljna analiza svih probavnih procesa koji se dešavaju u organizmu pojedinca specijalnost su ayurvede. Za to ayurveda nudi cijeli niz rješenja putem ajurvedskih pripravaka, regulacije prehrane i životnih aktivnosti.