Prema ayurvedi glavni uzrok stvaranja ame ili toksičnog taloga koji se akumlira u organizmu, je slabost probavne vatre ili agnija. Kada se nepravilno prerađena hrana počinje akumulirati u želucu ona polako napušta mjesto stvaranja te ulazi u generalnu cirkulaciju te se taloži na mjestima koja zovemo khavayigunya. To su mjesta gdje smo najslabiji i najmanje otporni, to jest gdje imamo neku slabost koja može biti posljedica traume, genetičkih sklonosti ili posljedica krivih navika. Kada ama duže vrijeme bude nataložena na tim mjestima, prvo počinje remetiti funkciju tog dijela organizma i to najčešće kroz neku reakciju upalnog tipa. Takva reakcija dovodi do razvitka neke patologije u koju često spadaju autoimune bolesti. Ako se bolest ne kontrolira, poremećena funkcija i upalni procesi u konačnici dovode do oštećenja strukture.
Izuzetno je važno njegovati pravilnu funkciju agnija kako ne bi došlo do stvaranja ame te provoditi sezonske procedure čišćenja toksina prema ajurvedskim principima.
Osim što ama sama po sebi dovodi do razvitka bolesti unutar organizma ona je također jedan od uzroka padanje imuniteta te podloga za razne vanjske bolesti u obliku infekcija, s obzirom na to da pruža plodno tlo za razvitak svih vrsta patogena.
Osim slabog i nefunkcionalnog agnija, na stvaranje ame takoder utječu i hrana koju jedemo te naše životne navike i rutine. Mnoge jednostavne metode poput odgovarajuće tjelesne aktivnosti, posta, konzumacije tople vode i aromatičnih čajeva u kojima dominiraju ljuti i gorki okusi te korištenja raznih začina u kuhanju mogu drastično smanjiti i prevenirati stvaranje ame u organizmu.
Dok se na zapadu uglavnom bavimo samo vanjskom higijenom tijela (izuzev higijene usne šupljine) unutarnja higijena tijela u smislu otklanjanja ame i nusprodukata metabolizma iz tijela je od veće važnosti za dugovječnost i zdravlje.